Alan Alda

30. srpna 2006 v 13:26
Alan Alda - obrázek

Jeho rodné jméno

Alphonso Joseph D'Abruzzo

Místo kde se narodil

New York, New York, USA

A taky datum kdy se narodil

28. ledna 1936 (Vodnář)
70 let
ŽIVOTOPIS: Jako syn herce Roberta Aldy (1914-1986) se už v dětství důvěrně seznámil s prostředím divadla a filmu. V šestnácti letech vystupoval na různých letních scénách v Pensylvánii a divadlu se věnoval také na Fordham University, po jejímž ukončení 1956 studoval herectví v Cleveland Playhouse.

Další průpravu absolvoval v newyorské umělecké dílně Second City. Od poč. 60. let hrál na Broadwayi, kde se představil mj. v komedii Billa Manoffa Sova a kočička a v komediálním dramatu Ossie Davise Purlie Victorious, v jehož film. verzi s názvem To všechno odnes čas (r. N. Webster) debutoval 1963 před film. kamerou.

Do širšího diváckého povědomí vstoupil v satirickém TV seriálu That Was the Week That Was (1964, Co týden dal) a zejména pak jako kapitán Hawkey Pierce, žertéřský chirurg polní vojenské nemocnice v populárním TV seriálu M*A*S*H - ČTV (1972-83), který mu vynesl šest Zlatých glóbů, dvě ceny Emmy za režii (1977) a herecký výkon (1974, 1982).

Byl také tvůrcem seriálů We'll Get By (1975, Vystačíme si; + spol. sc. a prod.) a The Four Seasons (1984, Čtyři roční období; + spol. sc., prod.). První výraznější film. roli, účetního Georgea, který udržuje mimomanželský vztah s vdanou ženou (Ellen Burstynová), vytvořil v psychologické studii Příští rok ve stejnou dobu (r. R. Mulligan). Podle jeho scénáře natočil režisér Jerry Schatzberg melodrama z rodinného života ambiciózního newyorského senátora Svedení Joea Tynana, v němž také ztvárnil titulní úlohu.

Poč. 80. let na sebe A. A. upozornil svou autorskou komedií o citových problémech tří manželských párů Čtyři roční období. Ve svých dalších filmech, na nichž se podílel scénáristicky, režijně, herecky a produkčně, podal nepříliš lichotivý obraz soudobé Ameriky. Svůj smysl pro humor, nesený v poloze sebeironie, prokázal postavou domýšlivého a povrchního TV producenta Lestera, za jejíž ztvárnění ve smutné komedii Zločiny a poklesky (r. W. Allen) obdržel Cenu D. W. Griffitha.

Za svoji režijní a scénáristickou činnost získal mj. pětkrát cenu Emmy, pětkrát Zlatý glóbus a řadu dalších prestižních poct. V březnu 2001 se představil na jevišti losangeleského Mark Taper Forum jako fyzik Richard Feynman ve hře Petera Parnella QED. Je ženatý s klarinetistkou Arlene Weissovou, s níž se zúčastnil MFF v Karlových Varech 1996.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 colorka colorka | Web | 30. srpna 2006 v 13:28 | Reagovat

Jde je ten Alan Alda alias lamač dívčích srdcí H:Pearce z Mashe???????? Já ho chci z5!!! :D :D :D :D D :D :D

2 korytko korytko | 3. září 2006 v 17:15 | Reagovat

on je sympatickej *(^-^)*

3 roztomilka roztomilka | E-mail | 29. října 2006 v 20:08 | Reagovat

presne,souhlasim s tebou colorko,ja chci taky zpatky Kpt. Benjamina Franklina "hawkeye" Pierce! i kdyz Alan Alda je taky fajn!

ale jako Hawkeye je k pomuckani!!!

MUCK!!!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama